Foglalkozásterv
Kurzus:
Informatika az oktatásban
|
2016.
tavaszi félév
|
Tanulásszervező programok.
Fogalomtérkép-készítő szoftverek.
|
Dátum:
2016.04.30.
Készítette: Decmann Hanna, Samu Fanni |
Célok:
-
a hallgatók előzetes ismereteinek
feltárása a fogalomtérképekről, használatuk gyakoriságáról
-
a fogalomtérkép hasznosságának,
felhasználási területeinek megismerése
-
központi probléma: a fogalomtérkép
és a gondolattérkép különbségének megismertetése
-
az online tanulásszervezés,
egyidejű együttműködés hasznosságának erősítése
Fejlesztendő IKT kompetenciák:
-
A hallgatók a digitális média és
környezetek segítségével fizikai távolságokat átívelve kommunikálnak és
működnek együtt, támogatva saját önálló tanulásukat és hozzájárulva mások
tanulásához, közösen szerkesztett
fogalomtérkép segítségével.
-
A hallgatók kreatívan
gondolkodnak, tudást építenek, valamint innovatív produktumokat, folyamatokat
terveznek és hoznak létre a technológia segítségével, alkalmazzák az elméleti tudásukat a fogalomtérkép készítéséhez.
-
A hallgatók digitális eszközöket
használnak az információ gyűjtésére, értékelésére és használatára, hogy elkészítsék a fogalomtérképet.
|
AZ
ÓRA MENETE
|
SZERVEZÉSI
MÓD, MÓDSZEREK
|
ESZKÖZÖK,
PROGRAMOK
|
IDŐ
|
1. Ráhangolódás:
Szoktatok-e fogalomtérképet
használni?
Inkább papír alapon, vagy online?
Miért?
Mi a véleményetek a
fogalomtérképről, mint tanulásszervező eszközről?
Milyen fogalomtérkép-készítő programokat
ismertek?
|
csoportos
megbeszélés
|
prezi
|
3’
|
2. Fogalomtérkép (elmélet):
rövid előadás, egy problémára fókuszálva
|
frontális
|
prezi
|
8’
|
3. Feladat
A mindmeister használatával készítsetek
közösen egy fogalomtérképet, arról, hogy az oktatásban hogyan és miért
lehetne felhasználni a fogalomtérképeket! Használhattok internetet is az
elkészítéséhez!
Szerintetek miért kéne használnia és tanítania a pedagógusoknak, mint módszert? Vannak-e hátrányai? Ha igen mik ezek? Dolgozzatok együtt! |
kooperatív
munka
|
prezi,
számítógépek, internet,
honlap:
mindmeister.com
|
10’
|
4. Reflektálás: reflexió
az órára
Kinek,
mi volt új vagy hasznos a mai órán?
|
egyéni
reflexiók
|
|
4’
|
Szakirodalmak:
Dancsó Tünde (2007): A Sulinet Digitális Tudásbázis
tananyagainak felhasználása az oktatásban. In: Új Pedagógiai Szemle. 57. évf. 9. sz. URL: http://epa.oszk.hu/00000/00035/00116/2007-09-in-Dancso-Sulinet.html.
Utolsó letöltés: 2016. 04. 29.
Molnár Pál, Kárpáti Andrea (2009):: Az együttműködő tanulás
támogatása az oktatási informatika eszközeivel: MapIt vitatérkép. In: Új Pedagógiai Szemle. 2. sz. URL: http://edutech.elte.hu/karpati/content/download/publikacio/200901_Molnar-Karpati_%20MapIt_uj%20PedSZemle%202009_4.pdf.
Utolsó letöltés: 2016. 04. 29.
Nádori Gergely (2014): Gondolattérkép, a csodaeszköz. In: Tanárblog. URL: http://tanarblog.hu/cikk/gondolatterkep-a-csodaeszkoz.
Utolsó letöltés: 2016. 04. 29.
Novak, Joseph D. (2010): Learning, Creating, and Using
Knowledge: Concept maps as facilitative tools in schools and corporations. In: Invited Papers. 6. 21 - 30 p. URL: http://rodallrich.com/advphysiology/ausubel.pdf.
Utolsó letöltés: 2016. 04. 29.
Szivák Judit (2003): A hallgatók neveléssel kapcsolatos
nézetei. In: Iskolakultúra. 5. sz.
URL: http://epa.oszk.hu/00000/00011/00071/pdf/iskolakultura_EPA00011_2003_05_088-095.pdf.
Utolsó letöltés: 2016. 04. 29.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése